Tah a tlak aneb jak se narovnat
Různých rad a příkazů z dětství známe spousta, například sokolské "Vypnout prsa, břicho zastrčit" nebo "Nehrb se" či "Narovnej se". Asi si také pamatujeme, že nám to moc nešlo, vydrželi jsme v tom chvíli, pozice byla nepříjemná a nepřirozená.
Jak na tato slova reagovalo naše tělo?
Zatáhli jsme břicho, žeberní oblouky se vyklenuly směrem vzhůru, záda proti nim ztuhla, lopatky se přiblížily k sobě a ztratili jsme vnitřní prostor. Tedy se stalo vše, co nepotřebujeme, co je kontraproduktivní. Tělo přešlo z předchozí zhroucené pozice do opačného extrému.
Tělo jako stan
Tělo si můžeme představit jako stan, jenž jsme pomocí lanek a kolíků vypínali tak, aby jeho látka byla optimálně vypnutá, bez zkrabacení, přílišného napětí či přílišného uvolnění. V těle jako napínací prvky fungují svaly a fascie a ty pak drží jednotlivé části těla a klouby v správné pozici.
Tělo je na mnoha místech zkrácené a ztuhlé, takže v těchto částech nemůže docházet k zamýšlenému pohybu. Tento pohyb pak přebírají jiné části těla, které jsou tím přetěžovány.
A jak docílit vertikální pozice bez přepětí?
- Pomalým vědomým pohybem, který protahuje a posiluje zároveň,
- dechem,
- automasážemi pomocí relaxačních míčků
- a masážemi s následnou stabilizací.
Co můžeme udělat sami doma?
Položit si knihy či koš s prádlem na hlavu, který si přidržíme jednou rukou. Tělo okamžitě na váhu, tedy tlak, zareaguje napřímením ve své přirozenosti, tedy tlak promění na tah.
A zkuste se takto se zátěží procházet a vzpomeňte si na africké ženy s těžkými vázami na hlavě. Chodí jako královny.
Související články: