Bedra do podložky

07.11.2023

PROČ NE BEDRA DO PODLOŽKY?

Stále se můžeme setkávat s tím, že máme při cvičení přilepit či zatlačit bedra do podložky. Pojďme se na to nyní podívat.

Páteř má své křivky a její obratle jsou stavebně navrženy tak, aby lordózu, tedy přirozené prohnutí v bedrech vytvářely. A jen při přirozeném prohnutí mají ploténky prostor a nejsou stlačeny k žádné straně. Abychom toto postavení beder zachovaly, je důležité neutrální nastavení pánve, v sedu, stoji, chůzi i lehu. Tedy i v pozici vleže s pokrčenýma nohama máme stále bedra OD podložky.

Pokud se zatlačí bedra do země, obratle se posunou vzad a na přední straně, směrem k břichu, se ploténky stlačí. Tedy nejsou nastaveny tak, jakby měly. K tomu ještě přidejme zatížení při cvičení jako je zvedání dolních končetin, popř. ještě s přidanou váhou, tak se časem dočkáme jejich poškození. Často nás již předem varují bolesti zad, kterých většinou nedbáme.

Proč se tedy dříve a bohužel občas i dnes v lekcích říká: "Zatlač bedra do země?" Důvodem byla snaha zabránit většímu prohnutí v bedrech, a tedy i zatížení a útlaku plotének na jejich zadní straně. Nicméně při takto vedeném cviku dochází k tomu samému jen na opačné straně páteře.

Závěrem tedy je, že pro optimální funkci naší páteře a posílení celého systému je páteř v přirozeném zakřivení a s neutrální pozicí pánve.

Audio: https://youtu.be/kQASFXVS_YE