Křivky páteře a délka břicha

02.02.2024

BEDRA A OSOVÉ NASTAVENÍ

Pro správné fungování těla potřebujeme neutrální nastavení pánve a páteře, tedy takové, kdy zachováme správné zakřivení bederní a krční lordózy a hrudní kyfózy. Tedy ne bedra do podložky, kdy navíc dochází k ohybu v hrudníku a ramena se stáčí vpřed.

Aby bylo tělo sloupem, který je co nejméně zatížen, tak je naším záměrem udržet tělo v ose, tedy aby kyčelní klouby, rameno a ucho byly ve vertikále a tím i páteř ve svých křivkách. Tedy ne v bedrech oploštělá.

Pokud je páteř ve svých křivkách, tak jsou ploténky rovnoměrně zatíženy. Pokud uložíme bedra do podložky, tak se vypojí hluboký stabilizační systém, přetíží se přímé svaly břicha i svaly krku a zatížení plotének nebude rovnoměrné. Rovněž se nevhodně zapojí i pánevní dno.

O síle břicha a funkčnosti hlubokého svalového systému včetně pánevního dna rozhoduje síla břicha v jeho délce, v tahu (excentrické kontrakci), tedy prostoru mezi pánví a hrudníkem. Tzv. pekáč buchet, tedy přeposilovaný přímý břišní sval, nám rozhodně nepomůže ani při bolestech zad ani při potížích s pánevním dnem.

Audio: https://youtu.be/CquxGJh-wBo