Inkontinence zvaná urgentní či OAB

20.08.2022

Urgentní inkontinence je známá také jako hyperaktivní močový měchýř. Vyznačuje se náhlým a velmi intenzivním nucením na močení, kdy přesná příčina úniku není známa. Je možné, že receptory ve svalech močového měchýře zasílají mozku nepřesné signály o naplnění močového měchýře. Na rozdíl od stresové inkontinence souvisí s psychickým stresem. Bývá rovněž označena anglickou zkratkou OAB (Over Active Bladder).


Jak poznáme urgentní inkontinenci?

  • Moč unikne, když jsme ve stresu, například čeká-li nás zkouška.
  • Uniká ale také naprosto nepředvídatelně, z ničeho nic.
  • Močový měchýř může být poloprázdný, ale moč přesto uniká.
  • Pokud se usadíme na toaletu, dělá nám potíže proud moči spustit.
  • Někdy se vyprázdníme a jen co se zvedneme, můžeme jít znovu.
  • Začínáme méně pít a plánujeme si pochůzky dle veřejných toalet.


Co je její příčinou?

Za urgentní inkontinencí stojí narušený vylučovací reflex. Někdy to může souviset s příliš tuhým pánevním dnem nebo jeho částí. Někdy s prožitým traumatem. A někdy jsme se k tomuto stavu dopracovaly samy. Jak? Tím, že jsme neposlechly impuls k vyprázdnění a moč jsme zadržovaly. Nebo naopak chodily na toaletu preventivně. Příčinou také může být "cvičení" pánevního dna přerušováním močení, čímž jsme celý systém zmátly.


Jak urgentní inkontinenci napravit?

V první řadě se věnovat vhodnému cvičení. Ruku v ruce s tím jde ozdravení vyměšovacích návyků. Moč nezadržovat, nechodit čůrat preventivně a prodlužovat intervaly odchodu na toaletu. Zároveň neomezujeme tekutiny. Naučit se jemnou ženskou energetickou práci s pánevním dnem, kdy začneme prostor pánve a pánevního dna skutečně cítit. Tím, že ho začneme vnímat v celé šíři a v jednotlivých vrstvách, tak dochází ke zlepšení propriocepce (vnímání vlastního těla) a zlepšení reflexu, tedy odpovědi těla na podnět.

Významným pomocníkem jsou bioenergetická cvičení či vlnové pohyby, při kterých se postupně uvolňují emoce ze svalů. Na místě může být i psychosomatická pomoc, kterou volíme dle svého založení. Je na vás, zda si zvolíte návštěvu psychologa, konstelační terapii, psychoanalýzu, hlubinnou imaginaci či práci na vlastní biografii.


Jako lektorka Školy pánevního dna vám nabízím jak odborné zdravotní cvičení, tak i energetickou práci či provedení hlubinnou imaginací. Na úvod se můžete podívat na 5 základních cviků https://www.kamilajirikova.cz/5-mytu/ a pak pokračovat lekcemi, které jsou zdarma na webu. Pokud cítíte, že vlastně nevíte, jak na to, ozvěte se mi.

Zde si můžete přečíst a poslechnout si více o hlubinné imaginaci: https://www.kamilajirikova.cz/deep-imagery/.