1. Jak můžeme změnit potíže s pánevním dnem - 6 P

01.10.2021

Co potřebujeme, je několik důležitých bodů a nyní si povíme o 3 z nich, o 3 královnách, o prvních 3 P, bez kterých se neobejdeme :)

  • POZORNOST
  • POMALOST
  • PŘIJETÍ

K poslechu 7´ video zde: https://youtu.be/Zt80ObqFX7k nebo si přečtěte níže volný přepis.


Dnes přicházím s tématem, jak můžeme ve svém životě změnit to, co nás trápí, změnit kvalitu svého života, dechu a pohybu a opět se vrátit k činnostem, které teď možná dělat nemůžeme. A to tak, že natrvalo.

Kdo mě neznáte, tak já jsem Kamila J., jsem lektorkou jógy, které se věnuji více jak 20 let, lektorkou Školy pánevního dna a také matkou 2 dětí. Krom jógy a ŠPD jsem absolvovala další sebevzdělávací kurzy například Vlnové pohyby od Kudrjašova a lektorský výcvik Pilates Clinic Method.

Tak .. JAK TO UDĚLAT, ABY TA ZMĚNA BYLA TRVALÁ?

🟢 Potíž je v tom, že energii, kterou sobě věnujeme, je roztříštěná, hledáme tamhle či onde. A kouzlo je, že tu energii je třeba nasměrovat, zacílit, aby to naše konání bylo smysluplné, tedy funkční.

Takže prvním takovým bodem, první dámou je naše POZORNOST. Víme, co udělá paprsek slunce, když ho skrz lupu nasměřujeme na papír. Shoří. Cílená energie vyvolala větší účinek. Zrovna tak naše cílené zaměření. 

🟢 A tou druhou dámou je POMALOST. Abychom se dostali skutečně k sobě, k pozorování nás samotných a procesů v těle, tak opravdu zpomalit musíme. Odejít od výkonu a rychlosti. A čím vědoměji pohyb dělám, tak je pomalejší a naopak, čím jsem pomalejší, tím lépe zachytím nuance řeči svého těla. Užívat si to, co právě dělám to teď, ten přítomný okamžik. Pokud mě zajímá pánevní dno a související obtíže, naslouchám odezvám těla při pohybu a pak v klidových relaxačních částech, v tom uvolnění sleduji vnitřní pohyby, tedy změny v těla, které nastaly po provedení pohybu.

🟢 Další dámou je PŘIJETÍ. Když si dovolím a přijmu, že:

  • MOHU, že mám čas, že si chci dát čas a začnu s POZORNOSTÍ a POMALOSTÍ, a tím poskytnu energii prostor, aby mohla volně plynout a měnit stávající stav, stávající způsob pohybu i rozhodování.
  • V té lehkosti zpomalení dokážeme i lépe přijmout svůj stávající stav, jak to mám teď se svým tělem či myslí, protože velmi často se v případě pánevního dna děje to, že jsme v disociaci, v oddělení od potíží. A pokud jsme odděleni, tak s tím nemůžeme pracovat. Pracovat neznamená posilovat, ale začít se svým tělem funkčně a smysluplně nakládat.

V jemnosti a jednoduchosti je krása.