Inkontinence a jak s ní zatočit

09.07.2022

O inkontinenci slýcháme docela často - čteme o ní v různých článcích, slýcháme o ní v reklamách... Zároveň se ale zdráháme o tomto tématu otevřeně hovořit, pokud se nás týká.

CO JE INKONTINENCE? 

  • Jedná se o samovolný únik moči, tedy o ztrátu kontroly nad močovým měchýřem. 
  • Obvykle bývá spojována s vysokým stářím. 
  • Objevuje se ale i u mladých žen, například po porodu nebo díky těžší fyzické práci. 
  • Kromě fyzického diskomfortu s ní souvisí i nepříjemné pocity a psychické obtíže (u mladých žen s podotázkou: "Přeci ještě nejsem stará?"). 


Důležité je, že není inkontinence jako inkontinence. Víte, že je více typů? S některými lze pracovat snadno, a je to otázka cvičení a správného nastavení těla. U jiných je třeba zapojit více hlavu a vědomě komunikovat s vlastním tělem. V dnešním článku se podíváme na první a nejrozšířenější typ - inkontinenci stresovou. A v pokračujícím pak na inkontinenci urgentní.


STRESOVÁ INKONTINENCE

Slovo stres vyvolává představu, že únik moči se v tomto případě děje díky stresu a psychickému přetížení. Opak je pravdou. Výstižnější by byl výraz mechanická či zátěžová inkontinence. Jedná se totiž o mechanicky pokleslé dno, které s sebou přináší i změnu v nastavení močového měchýře a změnu úhlu močové trubice. 

Jak poznáme stresovou inkontinenci? K úniku moči dochází, když:

  • kašleme
  • kýcháme
  • smrkáme
  • zvedáme těžké věci
  • popoběhneme
  • večer, když už jsme unavené
  • o trampolíně ani nemluvě, zde je přetížení pánevního dna veliké 


Co je její příčinou? 

Příčinu můžeme hledat na čistě fyzické rovině. Zde je na vině svalová dysbalance. Tu často způsobí sedavý styl života, nedostatek pohybu, případně nadváha nebo fyzicky náročná práce. Řešení těchto problémů není vhodné hledat například v posilovně bez odborného vedení. Základem je správně zapojit hluboký stabilizační systém právě při běžných činnostech jako třeba samotné sezení, chůze či běžné domácí práce. Další možností může být jemné cvičení zaměřené přímo na pánevní dno.


Pánevní dno nám ovšem může vypovědět službu i po psychické zátěži, v reakci na prožité trauma. Na psychosomatické úrovni může být příčinou, pokud žijeme závislostní vztah, odevzdáváme svou vůli druhým a necháme je rozhodovat za nás nebo v našem jednání převažuje dávání nad přijímáním. Zde je řešením zaměřit se na náš vztah k sobě samým a k lidem okolo nás. 


Medvědí službu nám však mohou přinést i jednostranně prováděná energetická cvičení, tzv. techniky východu. Některá z těchto cvičení probíhají v mužské, jangové, energii. Patří sem např. tzv. mulabandha či ashwini mudra (stažení hráze a konečníku pro aktivní vzestup energie), některé tantrické a dechové praktiky, ale i cvičení, které je určeno přímo ženám, jako mohendžodáro. Neznamená to, že bychom se těmto praktikám neměly věnovat a užít si je. Je ale důležité je doplnit a zakončit čistě ženským způsobem čerpání energie. Žádné stahování a akce, ale volné vzlínání energie vzhůru. Na mých seminářích Tajemství pánevního dna jsou ženy často velmi překvapeny rozdílem a hloubkou prožitku mezi oběma způsoby energetické práce.


Stresovou inkontinenci lze velmi dobře zlepšit a uzdravit vhodnými cviky, vhodně vedeným dechem a změnou pohybových návyků. Jemnost a ženský přístup pomáhá i při potížích psychosomatického původu.

⭐️ Pokud se chcete skutečně posunout a zatočit s potíží jednou pro vždy, určitě mě kontaktujte ⭐️

Nabízím úvodní 20´ konzultaci zdarma, viz: individuální terapie a lekce 

Článek vyšek v březnu 2022 v časopisu My50plus