Venušiny kuličky a pánevní dno

15.08.2020

Venušiny kuličky většinou známe jako pomůcku pro oživení sexuálního života. Při správném použití mohou mít ale také příznivé účinky pro naše pánevní dno, se kterým mnohé z nás mají problémy po porodu či po různých operacích.

Stává se ale, že ženy Venušiny kuličky zakoupí a po krátké době je odloží, zapomenou na ně a přestanou je používat. V tomto článku se dozvíte, jak správně kuličky používat v souladu se ženským tělem a jeho přirozenou jemností a jak vybrat ty pravé, abyste plně využily jejich potenciál a zároveň se cítily dobře a příjemně. 

Jak Venušiny kuličky fungují

Venušiny kuličky jsou většinou dvě kuličky spojené volně či napevno, opatřené očkem na vyndání. Uvnitř každé kuličky je další, menší a zároveň těžší kulička, která se při pohybu rozhoupe. Pohyb se přenese i na vnější kuličku a toto rozkmitání pak stimuluje naši pánev. Aktivují (oživují) se tak svaly pánevního dna a zároveň i naše libido. Ačkoli je některými zdroji doporučováno s kuličkami pracovat a svaly pánve vědomě stahovat, osobně s tímto názorem nesouhlasím a jsem zastánkyní toho, že je lépe kuličky prostě "jenom" nosit a nechat je dělat jejich práci. 

Nejsou vhodné pro každou ženu

Ačkoli mnoho zdrojů zmiňuje Venušiny kuličky jako zázračný lék pro pánevní dno, je nutno říci, že tato pomůcka není vhodná ve všech případech. 

Bez obav je používejte: 

 • Chcete-li podpořit své intimní ladění.
 • Chcete-li předejít potížím s pánevním dnem.
 • Při mírně povolených svalech pánevního dna.
 • V případě slabé inkontinence či při jejím náznaku.
 • Pokud je vaše pánevní dno stažené až tuhé - v tomto případě mohou svým houpavým pohybem pomoci svalová vlákna uvolnit.

Venušiným kuličkám se raději vyhněte:

 • Pokud máte příliš povolené pánevní dno, kdy kuličky mají tendenci vypadnout.
 • Pokud léčíte sestupy poševních stěn.
 • Pokud vás trápí sestupy dělohy.
 • Je-li vám zavádění takovýchto věcí nepříjemné až zcela proti mysli.
 • Jste-li natolik zúžená, že vložení kuliček je nad vaše možnosti, fyzické i psychické.

V případech sestupů a velkého povolení je velmi náročné udržet kuličky v pochvě a musíme tomu věnovat příliš velké úsilí, což je kontraproduktivní. Přetížíme tak svaly pochvy a tím, že se snažíme kuličky udržet, nepřirozeně zapojujeme svaly v těle v klidu i v chůzi. Výsledek pak těžko může být pozitivní a místo odstranění jednoho problému se mohou přidat potíže další. V takovém případě je lepší věnovat se nejprve jemnému cvičení.

Vyberte si ty pravé

K výběru správných kuliček je třeba přistupovat individuálně. Různé tipy se liší svou velikostí, použitým materiálem a váhou.

Velikost kuliček se pohybuje od 2 cm do 4,5 cm a váha od 20 g do 220 g. Existují i silikonová pouzdra, ke kterým patří sada vyměnitelných kuliček různých průměrů a hmotností.

Jakou velikost a váhu zvolit?

 • Pro ženy s povoleným pánevním dnem je lépe zvolit kuličky větší a lehčí.
 • Ženy se staženým pánevním dnem či pochvou a ženy, které nerodily, volí kuličky menší.
 • Ty ženy, které chtějí kuličky používat jen preventivně a netrpí žádnými potížemi, si mohou dovolit kuličky malé i těžší nebo prostě standard.

Myslete na to, že ne vždy jsou krajní velikosti i váhy vhodné, netlačme se do žádných extrémů. V průběhu života jsme často vedeny či tlačeny k výkonu a k výdrži. To je ale pro nás ženy spíše kontraproduktivní. V lehkosti a jemnosti spočívá naše krása a síla :).

Výběr správné hmotnosti a průměru záleží na stavu našeho pánevního dna. Co lze nechat čistě na našich preferencích je materiál, ze kterého jsou kuličky vyrobeny. Zde můžeme popustit uzdu naší sebelásce a zvolit to, co se nám líbí, je nám příjemné a přitahuje nás.

Lékařský silikon

Příjemný, snadno omyvatelný materiál, nevyvolává alergie a má nejširší rozsah, co se týče tvarů, velikostí a hmotností. Můžete ale pociťovat o něco málo slabší přenos vibrací, protože je silikon lehce tlumí.

Plast

Jedná se o nejlevnější kuličky s dobrým přenosem vibrací. Nevýhodou je, že mohou hlasitě cvakat, což pro vás může být nepříjemné a rušivé, rovněž materiál bývá o něco méně lákavý.

Kov a sklo

Malé kuličky pro úzké vagíny, jsou bez vnitřní kuličky, tedy bez vibrací a bez vzájemného propojení. Materiál je chladivý, což může být pro někoho příjemné a pro jiného zase nepříjemné (v tom případě lze kuličky ohřát teplou vodou). Rovněž samotný typ materiálu nás může na první pohled přitáhnout, osobně mi připomínají skleněnky z dětství. Tyto kuličky můžete použít i při intimním styku s partnerem, můžou jeho penis příjemně stimulovat.

S výstupky

Můžete sehnat i kuličky s různými výstupky a zvrásněním, většinou silikonové. Osobně je příliš nedoporučuji. Výstupky mohou pochvu příliš podráždit, vyvolat otok a ten by mohl způsobit problémy při vyjímání kuliček a pociťované následné nepohodlí. Rovněž se hůře udržují v čistotě.

Shrnutí, jak na výběr Venušiných kuliček:

 • Kuličky by vás měly zaujmout, líbit se vám. Budou se nacházet ve vaší nejintimnější části a tam si chceme vkládat jen věci příjemné, které si nás přitáhly.
 • Zvažte svoji fyzickou i emoční stránku. Žena, která nerodila, žena s užší pochvou i žena, která se cítí v tomto směru nejistá, ale chce je zkusit, nechť začne s kuličkami menšími a lehčími. Žena, která má pánevní dno povolené, zvolí kuličky lehčí a větší. Obecně ženy po porodu volí standard 3,5 cm s přiměřenou váhou. Vyhněte se extrémům velikostním i váhovým.
 • Při menší citlivosti budou vhodnější kuličky plastové, které lépe přenášejí vibrace a kuličky spojené na volno provázkem. Vzhledem k volnému spojení dochází i k nárazům kuliček o sebe navzájem a tím se rovněž vibrace zvyšuje.
 • Hladké bez výstupků se jistě budou příjemněji zavádět a celá plocha koule je ve styku s pochvou nejen výstupky. Tedy i pravděpodobnost otlaku je menší. Rovněž hladká kulička je ideální k očištění. Co se týká propojení kuliček provázek a poutko by měl být rovněž ze silikonu, tedy z dobře čistitelného materiálu.

A kde je koupíme? V sexshopu přímo nebo online https://www.yoo.cz/venusiny-kulicky-vajicka/. Zásilka je vždy diskrétně zabalena. Některé typy mají v drogerii. 

Jak Venušiny kuličky používat

Odpověď na tuto otázku je opět velmi individuální a záleží na stavu vašeho pánevního dna. Zpočátku nespěchejte a kuličky zavádějte na pár minut denně, klidně i vleže, ať si na ně postupně zvyknete. Pak se na základě svého pocitu můžete postavit a chodit, následně prodlužovat dobu nošení, ale znovu, vnímejte svoje tělo a jeho reakce, dávejte pozor, ať to nepřeženete.

Ženy s naprosto zdravým pánevním dnem mohou kuličky nosit déle, ale určitě ne dlouhé hodiny, jak se mnohde uvádí, či dokonce celý den.

Proč nedoporučuji dlouhodobé nošení? Svaly pro svou správnou činnost potřebují rytmus uvolnění, aktivace, uvolnění. Pokud bychom držely v ruce činku delší dobu, rovněž nám dobrou službu neudělá, ba naopak. I v posilovně cvičíte více kratších sérií. Za vhodnou nepovažuji dobu delší než 30 minut. Pokud kuličky vypadávají téměř hned, jak je vložíte a vy, ve snaze je udržet, se například hrbíte či stáhnete pochvu (a tím změníte způsob chůze), tak pro vás kuličky v tu chvíli nejsou to pravé. Zaměřte se raději na jemnější cvičení se zapojením celého hlubokého stabilizačního systému a odložte je na později.

Zdravotní aspekt Venušiných kuliček je především dopomocný, kdy při našem běžném pohybu (chůze, žehlení, úklid) kuličky svým převalováním vytvářejí pomalé vibrace v souladu s pohybem těla a ty dokáží:

 • zvýšit intimní ladění, což je pro spoustu žen vítaným přínosem jak z emoční, tak fyzické stránky,
 • rozvolňovat stažená svalová vlákna, pokud je pánevní dno stažené či v dysbalanci,
 • aktivovat svalstvo k činnosti, tedy nutí svaly reagovat a tím se jemnou formou posilují.

Obecně, nejen co se týká pánevního dna, shledávám pomůcky skutečně pomůckami. Pomohou nám nastartovat proces či jej podpořit. Lehčí obtíže se skutečně lepší. Nelze však na pomůcky spoléhat jako na všelék, ve většině případech je nutná především naše aktivita - tedy správné cvičení, nastavení těla do osy a náš funkční každodenní pohyb i sed. Těmto tématům se více věnuji na své fb stránce, chcete-li se přidat, ráda vás uvítám.