Pánevní dno - krajina známá i neznámá

22.06.2021


Všechny chceme být aktivní, šťastné a spokojené. A k tomu patří psychická pohoda a dobrý zdravotní stav. Abychom si je udržely po celý život, musíme se o ně průběžně starat. 

V naší společnosti se velmi málo mluví o ženském zdraví, inkontinenci, diastáze, slabém pánevním dnu, ztráty chuti k sexu či vůbec chuti do života, a tak je pánevní dno, které má na toto všechno velký vliv, stále přehlíženou a utajovanou Popelkou.


Málokdo ví, co pánevní dno je a k čemu slouží. 

Panuje neznalost o jeho správném umístění v těle, správném používání, vlivu na zdraví, hormonální rovnováhu a duševní pohodu. Objevit nejen pánevní dno, ale prostor pánve přináší větší sebeúctu, sebejistotu a radost. 


Všechno v těle spolu souvisí 

Tělo funguje jako celek, je propojeno svaly, vazy a fasciemi. Odráží nálady, emoce a napětí, které zas ovlivňují tok tekutin (krve, lymfy) a energie. Pánev a její dno je těžiště našeho těla, můžeme říci také převodníkem pohybu mezi dolními končetinami a horní částí trupu. Aniž si to uvědomujeme, je impulsem pro každý náš pohyb, při sportu, ale třeba i při chůzi. Správným cvičením ve všech patrech těla se zaměřením na pánevní dno pochopíte, jak jedno ovlivňuje druhé a jak s tím vším souvisí dech. Cvičení rovněž uvolňuje emoce, mění se napětí svalů a tekutiny a energie mohou tělem volně proudit. 


Fyzická rovina 

Pánevní dno je součástí hlubokého stabilizačního systému (někdy nazývaného core), tedy systému svalů uložených v pánvi, břiše a zádech, který zodpovídá za stabilizaci trupu a tím i za správný pohyb. Drží páteř v přirozených křivkách, chrání orgány břicha a udržuje rovnováhu. Je-li pánevní dno disfunkční, ovlivňuje tak postavení spolupracujících svalů systému a tím celý pohybový aparát. Funkci za tyto posturální svaly pak přebírají svaly povrchové, které k tomu nejsou uzpůsobeny a dochází k bolestem zad, ke zhoršení stavu pánevního dna, inkontinenci, diastáze a sestupům pánevních orgánů. 


Jak na to 

Se cvičením pro pánevní dno se pojí plno mýtů a jedním z nich, zdraví škodlivým je, "posiluj přerušováním močení". Dalším, ne příliš vhodným, navedením je "vcucni pochvu" či "sevři všechno tam dole a drž". Proč tyto obecné pravdy neradí správně? 

Je podstatné aktivovat celý hluboký stabilizační systém včetně pánevního dna a zároveň pracovat na síle svalových vláken v jejich délce, a to jak pánevního dna, tak core. Cviky jsou na první pohled zdánlivě snadné, protože zde není dynamika, ale hluboká vědomá práce s tělem může být velmi náročná. 

Na opačné straně, té nejjemnější, se zabýváme mikrocviky, svalovou alchymií, při které najdeme jednotlivé vrstvy pánevního dna a rozhýbáme i vnitřní prostory pánve. To probíhá v relaxačním módu za naší plné pozornosti a jemnosti provedení. Nazývám je dotekem motýlích křídel .

 A mezi těmito dvěma oblastmi jsou ještě cviky izometrické, balanční a s overballem. Při těch pracujeme nejen se samotným trupem, ale i chodidly a oblastí krku. Neoddělitelná je také práce s dechem a bránicí, která je součástí hlubokého stabilizačního systému. Drobnou, ale příjemnou, pomůckou mohou být i Venušiny kuličky, které svým pohybem probouzí oslabená i stažená svalová vlákna. 


Dobré zprávy na závěr 

Cvičit není třeba do konce života! Je ale potřeba se do konce života správně pohybovat. A proto důležitým aspektem je změna pohybových návyků. Zdraví našeho těla ovlivňují každodenní drobnosti - to, jak sedíme, chodíme, ale třeba i jak si čistíme zuby. Další dobrou zprávou je, že cvičení vede k hormonální rovnováze, která je důležitá jak pro otěhotnění, tak v menopauze a rovněž zvyšuje intimní ladění. A do třetice, mění se emoční nastavení, dostává se nám schopnosti vnímat prostor pánve, získáváme větší ukotvení a stabilitu a porozumění síle ženy. 


Svoji práci vnímám jako poslání a jako lektorka nabízím odbornou pomoc ženám, které se rozhodly aktivně přičinit na vyřešení svých potíží. Setkat se můžeme v malé skupince či individuálně. Vstupní konzultace, na které si zodpovíme vaše obecné otázky a možnosti spolupráce, je zdarma.