Oslava každého nového dne

03.02.2024

Dvě holčičky se houpají na houpačce a poklidně si povídají:

"Dlouho nebyla žádná oslava," říká jedna zamyšleně. "To je škoda!" "To mi nevadí," říká druhá. "Nemáš ráda oslavy?" "Miluji! A moc! Mám jich hodně, každý den je svátek!

"To nemůže být!""Ale může. My oslavujeme Dny narození." "Chtěla jsi říct Den narozenin." "Narozeniny oslavujeme také, ale jen zřídka, pouze jednou ročně. A Dny narození jsou každý den.

Můj otec vymyslel tento svátek." "A jakpak ho slavíte?" "Jednoduše! Táta mě a maminku ráno probudí, všichni běžíme do kuchyně, naplníme si do sklenic vodu a táta říká přípitek: "Dnes se narodil skvělý den! Usmálo se na nás štěstí v tento krásný den! Na Nový den!"

"Pijeme vodu, jíme med a zpíváme nějakou písničku." "A pokud se ukáže den špatným?" "Tak to dříve bývalo. Ale jakmile jsme začali slavit tento svátek, téměř všechny dny jsou buď dobré, nebo velmi dobré. Velmi zřídka se děje něco ne moc dobrého." 

"Proč tedy ostatní lidé nemají takový svátek?" "Táta řekl, že tento svátek má každý, ale ne každý si na něj vzpomene. Mnozí prostě na tento svátek zapomněli. Pokud chceš, přijď k nám v sobotu. Přespíš u nás a ráno s námi budeš slavit!"

Grigory Berkovič