Mýty o pánevním dnu 1

29.07.2023

S pánevním dnem se pojí spousta omylů a mýtů. Jedním z nejstarších, nejvíce rozšířených a zároveň zdraví neprospěšných je doporučení: 

"POSILUJ POMOCÍ PŘERUŠOVANÉHO MOČENÍ"

Prosím NE, toto opravdu nedělej, můžeš se dopracovat k urgentní močové inkontinenci, protože mateš vylučovací reflex. Pokud už tuto inkontinenci máš, tak si jí naopak zhoršíš. Na pánevní dno je třeba jít zcela jinak a nezahrávat si s vylučovacím systémem. 

Už jsi to zkoušela? Jaké to pro tebe bylo? 

"POTŘEBUJI POSÍLIT" 

Velmi často, pokud brouzdáme po internetu s tématem pánevního dna, tak můžeme najít informace o tom, že je třeba jej posilovat, jinak se dopracujeme k inkontinenci. Opravdu NE VŽDY. Pánevní dna nejsou jen povolená, ale rovněž stažená či v různých disbalancích. Takže potřebují zaktivnit, aby byla pružná jako trampolína a dokázala pružně reagovat na náš pohyb a přirozenou zátěž pohybu. Řada žen naopak potřebuje pánevní dno zrelaxovat a uvolnit,

Je pro tebe informace o potřebě relaxace a uvolnění pánevního dna nová nebo jsi to již věděla? Víš, že máš stažené pánevní dno, vaginismus apod. a přesto jsi cvičila stahování? 


Dalším z omylů, který se kolem cvičení pánevního dna šíří je:

"POSÍLÍŠ MĚ STAHOVÁNÍM SVĚRAČŮ A POCHVY" 

NE, NEPOSÍLÍŠ. Naopak se můžeš dopracovat ke svalové disbalanci, k uzavírání pochvy a k inkontinenci, protože moje hluboké vrstvy budou ještě více oslabeny. Je třeba se zaměřit především na ně, na ty hluboké, a naučit se je vnímat. A to nejenom jako svalovou hmotu, ale i jako energetické centrum a živou bytost či květinu. A bytosti a květiny nemají rády úsilí a stahování.

Vnímáš své pánevní dno a jeho vrstvy? Vnímáš tu sílu a zároveň jemnost a křehkost?


"STAČÍ SE ZABÝVAT POUZE MNOU" 

NE, NESTAČÍ. Potřebuji živá chodidla, aktivní hluboké břišní a zádové svaly a dobře fungující bránici. A ta, aby fungovala, zase potřebuje, abys uměla správně dýchat a uměla rozhýbat její úpony. Ty se upínají až na bederní část páteře. Jakýkoli můj problém je otázkou celého těla. 

Jak jsi dosud se svým dnem pracovala? S jakými výsledky?