Mýty o pánevním dnu 2

29.07.2023

Velmi často se setkávám s tím, že v okamžiku otěhotnění začne mít žena pocit, že musí začít cvičit. Důvodem bývá obava, aby po porodu neměla inkontinenci. Nicméně specifické jemné cvičení na pánevní dno, ač se nezdá, bývá pro tento prostor intenzivní.  

"TĚHOTNÁ ŽENA MUSÍ ZAČÍT CVIČIT"

Z mé zkušenosti vím, že po první lekci mohou nastat nepříjemné jevy, například: zhoršení obtíží, časté nucení na močení, příchod menstruace až o 14 dní dříve, křeče v podbřišku. Takové to reakce nejsou v těhotenství žádoucí, a proto by těhotné neměly s tímto typem cvičení začínat. 

Naopak je skvělé pokračovat v pohybu, který jsme doposud dělaly v jemnější formě a které nám zároveň nečiní potíže. Vhodné je i cvičení pro zdravá záda, které je vedeno s ohledem na stav a bez specifického zaměření na prostor dna pánevního. 

Nejlépe je vůbec zaměřit svou mysl na příjemné věci, na komunikaci s miminkem a vyhýbat se stresovým událostem a prožitkům, a přestat sledovat zprávy. Naladit se na přírodu, dech a klidné procházky. "MUSÍŠ MĚ POŘÁD UŽ CVIČIT"

NE, NEMUSÍŠ. Až se mě naučíš používat, a to nejen při cvičení, ale v běžném životě, při každodenní činnosti, můžeš přestat. Přestat se cvičením, NE se přestat hýbat :). 


"POMŮŽEŠ MI ENERGETICKÝMI TECHNIKAMI VÝCHODU"

NE VŽDY. Jedná se především, aspoň zde v Evropě, o jangové techniky. A jak název již napovídá, jsou vhodné spíše pro muže. Pokud se mnou tyto praktiky budeš dělat jednostranně a ve velké míře, opět se můžeš dopracovat ke svalové disbalanci a k energetické nerovnováze. Nejedná se pouze o mulabandhu (stahování a uvolňování hráze) a ashwini mudru, což je to samé, ale s konečníkem. Týká se rovněž některých tantrických a silovějších dechových praktik.

Tento způsob je velmi aktivní, jangový a rovněž vyhazuje z uzemnění. To znamená, že se cítíme neukotveně, nejsme poté schopny soustředěné činnosti, např. řídit auto. Je třeba jej umět doplnit opakem, což je obzvlášť pro nás ženy důležité. Jemností a lehkostí docílíme daleko více.

  "V jemnosti je síla"