Metoda 3x3 - úvod

06.05.2020

Pokud máte potíže s pánevním dnem, jistě jste při svých toulkách po internetu narazily na pojem "metoda 3x3". Pojďme ji společně blíže prozkoumat, dozvědět se o jejích principech a o tom, jak se díky ní naučit pracovat s celým vlastním tělem a odstranit tak nejen problémy s pánevním dnem.

Možný poslech v audiu zde: https://youtu.be/JD5ddmS4frY

CELISTVOST

Začneme zeširoka. Lidská bytost - to není jen fyzické tělo, ale také další složky - smysly, emoce, mysl, intelekt a duchovní podstata. Tyto jemnohmotné složky se vzájemně prolínají a propojují, stejně jako svaly, vazy, fascie a nervy v těle.

Jsme celiství. Nelze tedy oddělit naše emoce od těla a naopak, nelze nás roztřídit dle ordinací a nemocničních oddělení na gynekologii, urologii, internu či psychiatrii. Stav našeho těla je ovlivněn naší psychikou a energetickým potenciálem a vše jde ruku v ruce. Proto i přístup k oblasti pánve, jeho orgánům a pánevnímu dnu by měl být celistvý.


CO ZNAMENÁ 3x3?

Zjednodušeně si můžeme představit, že tělo v širším pojetí má tři patra - chodidlo, pánev a oblast krku a tři roviny - fyzické tělo, emoce (psychosomatika) a energie.

Pokud se věnujeme při řešení problémů s pánevním dnem fyzickému cvičení a nezanedbáváme emoce a tok energie, napojíme se na naše tělo a uzemníme se, cvičení je pak mnohem efektivnější. Metoda 3x3 přináší způsob, jak všechna tři výše uvedená patra a tři roviny propojit a dosáhnout tak dobrých výsledků.


JAK METODA 3x3 FUNGUJE

Naučíme se napojit na svůj dech, zklidnit svoji mysl, objevit řeč těla i jeho vnitřní prostor, jemným pohybem uvolnit i posílit to, co je třeba, a zažít i tok energie. A jak spolu najdeme svaly na dně pánve a ten obrovský dóm pánevního prostoru, chronické potíže jako inkontinence, povolené pánevní dno, sestupy, potíže v intimitě a s tím spojená psychická nepohoda mizí jako mávnutím proutku. A co víc, objevíme ženskou sebejistotu a sílu.

Vzhledem k tomu, že i fyzické tělo je celé propojeno, jeho jednotlivá patra se navzájem ovlivňují. Zapracujeme-li na jedné části, pozitivně se to odrazí i na dalších dvou.

Pokud nemáme v pořádku první patro - chodidla (příčně či podélně ploché nohy, kladívkové prsty či jiné), odrazí se to na celkovém postavení těla, tedy i na postavení pánve - druhé patro. A postavení pánve spolu se svaly pánevního dna a břicha bezprostředně ovlivňují stav pánevních orgánů (a kvůli jejich nesprávné funkci nejspíš čtete tento článek) a postavení páteře a hlavy (třetí patro, oblast krku). 

Pánevní dno je rovněž součástí hlubokého stabilizačního systému, je těžištěm těla a mělo by být také místem, kde vzniká impuls pro každý náš pohyb. 


PŘÍKLADY, JAK NEVĚDOMKY ŠKODÍME NAŠEMU PÁNEVNÍMU DNU

Pokud tedy například neustále nosím hlavu nepřirozeně, s vysunutou bradou vpřed, krom bolavých zad získám i tzv. "vypnuté" a tedy málo funkční pánevní dno.

Nošení vysokých podpatků pánevní dno také vypíná a chronicky přetěžuje nejen je, ale také  lýtkový sval, achilovku, chodidlo a kyčelní klouby.

Metoda 3x3 je skvělou mapou, dle které můžete cestovat napříč svým fyzickým tělem a ladit i další oblasti tak, jak potřebujete. Mým posláním, a zároveň mou milovanou prací, je provázet vás na této cestě. Sama jsem stejnou cestou před lety prošla a odrazila jsem se "ode dna" ve všech aspektech této metody.

Přejete-li si mít funkční pánevní dno, břicho a zdravou chůzi, podívejte se, jak vám s tím mohu pomoci a nebo se ozvěte.

Sleduj Fb stránku: ZDE