Dech jako viditelný projev živoucí energie

04.10.2019

Nádech a výdech. Puls života. S nádechem přicházíme na svět a s výdechem z něj odcházíme. Je to niť, která nás drží při životě a přesto náš dech v běžném životě zůstává opomíjen. Většinou si dechu všimneme až v době, když s ním začněme mít potíže, od běžného nachlazení, alergie až po záněty dýchacích cest a zápaly plic.

Svým nepřirozeným životem a pohybem, kdy více sedíme než chodíme, špatným držením těla a negativními emocemi jsme o přirozenost dechu přišli. Dýcháme mělce a povrchně a tím, že naše postura není v dobré kondici, tak i dech a energie na něj napojená nemůže tělem dobře proudit.

Slovní spojení "správný dech" se často zmiňuje ať již v článcích či přímo při cvičeních, nicméně z mé zkušenosti málokdo ví, jak skutečně správně dýchat. Kde se ta přirozená znalost vytratila? Dle mého názoru to začíná především vstupem do školních škamen a navazujícími okolnostmi.

Co s tím? Především pevné rozhodnutí, že s tím opravdu chci něco udělat. Dýchat, sedět i chodit se opět můžeme naučit, rovněž se naučit vnímat energii. Takže jak? Především pomalu, bez tlaku na sebe a neočekávat okamžité výsledky. Vše má svůj čas. Tělu, které po desetiletí uvyklo chybnému dechu i pohybu bude chvíli trvat, než se přeučí.

POSTUPNÉ KROKY

 Udělat si čas a zaměřením se na tok dechu zpomalit až vypustit "hlavu", myšlenky.

 Naučit se dýchat do prostoru pánve. Tam až vede správně vedený dech (zpěváci znají).

 Pomocí dechu rozhýbat jednotlivé segmenty pánve a skupiny svalů, čímž dojde ke změnám fyzickým i energetickým.

 Naučit se změny vnímat.

 Při mikropohybech vlnových pohybů začít vnímat tok energie.

 Naučit se vnímat dech jako bytost a i s ní takto zacházet. Tedy přátelsky bez násilného ovládání. Není třeba používat z mého pohledu relativně hrubých technik jógy.

 Provádět praxi s lehkostí, radostí a vnitřním úsměvem :-).

Tím, že dokážeme otevřít a vnímat svou pánev, stane se náš trup lépe průtočným pro tok energie, podobně jak známe obrázky magnetického pole Země. V pánevní oblasti se nachází jedna z hlavních energetických pump. Tím, že velmi dlouho a rovněž chybně sedíme a naše držení těla není správné, je její schopnost vést energii vzhůru omezena. A tak se cítíme často unavení, nedokážeme si energii dočerpat.

Techniky pro objevení vnitřního prostoru pánve a těla se dají naučit. Našimi průvodci jsou dech, vizualizace a jemný fyzický pohyb. Není to nic složitého, je třeba se jen zastavit a přesunout pozornost ke svému tělu a dechu a nechat se navést, jak na to. Ráda vás provedu.